Wildmotors Cup a Endurance Slovakiaring podruhé

Report ze třetího podniku WM Slovakiaring 20. – 21. 6. 2016
KŘEST PŘÍLBY S MOTIVEM FRANTIŠKA ŠŤASTNÉHO = TŘETÍ SÉRIE ZÁVODŮ s Wildmotors Slovakiaring.
Pondělí 20. 6. 2016 – Endurance Cup

KM-elektro-logo288-04elektromocek_titulka

 

 

Těsně před tímto podnikem jsem při přesouvání motorky po garáži zjistil tekoucí pravý přední tlumič. Repase proběhla 2 podniky zpět u Halbichů – takže stačilo domluvit, oběsit motorku, rozebrat a hodit do Prahy. Specialista na tlumiče Pavel a celý ansábl sice balili na IDM, ale i tak provedl nápravu stavu prakticky během 24hodin.

Také díky tomuto zdržení jsem nakonec nestihl přípravu. Nu a pak jako obvykle v neděli jsem ještě do 14 hod. dodělával motorku. Pak teprve naložit a po 16 hod. teprve vyrážím na cestu delší 500 km směr Bratislava. Cestou jsem potkal těžko uvěřitelný zážitek. Černá obloha nad Prahou nevěstila nic dobrého. Po projetí druhým tunelem leží na vozovce něco krup – najednou a náhle stojíme. Leckdo náhlé zastavení všech pruhů najednou nečekal a kroupy na zemi také zrovna nezvýšili adhezi = takže honička. O to více jsem nemohl uvěřit proč! Řada pitomců seskládala svoje auta pod most / z přemíry sobectví zastavila provoz na průtahu / a to vše proto, že ti blbouni čekali, až přijdou a hlavně přejdou kroupy!! Neuvěřitelné!!!

Cestou střídavě prší a neprší. Zataženo je strašidelně. Na vjezdu do Slovenska je sucho, ale už cestou opět prší, stejně jako při průjezdu Bratislavou. Po 22 hod. dorážím do boxu Slovakiaringu, kde je sucho. Takže rychle postavit a ukurtovat stan. Po půlnoci přichází déšť a trvá a trvá. Nad ránem už mi protéká voda také skrz stan. Ráno se tak nikdo moc nehrne z pelechu. Déšť ustává, depo i trať osychá. Nežli vyjíždím v naší skupině „A“- open osahat si trať je voda už jen mezi třetím a čtvrtým horizontem a po okrajích/obrubnících. Michal opět nechává kvalifikaci a na ní navazující start na mojí maličkosti. První kvaldu zkouším na disku s pneumatikou Dunlop D212 – ale motorka tancuje lambádu. Podle teploty trati tak vyhrabu ve vleku z domova dovezenou Pirelli SC2, DOT 2014, akorát ve dvoustovce ji obouvat na 5,5“ ráfek šestistovky není zrovna košér – ale co, na to naše mr….surfování! „Hlavně dobře vyvážit Evi“. Trať oschla a tak jsem trochu váhavě vytáhl přílbu Shark oklepanou po loňském pádu v předposledním kole posledního závodu jednotlivců. Díky tomu jsem konečně mohl uskutečnit dávno plánovaný airbrush dle vlastního návrhu – jako vzpomínku na našeho Františka „Šťastného“ a onu „černo-bílou“ dobu jeho závodění. Podstata váhavosti vychází z úcty k formátu Františka. Počasí nad okruhem se stále vylepšuje.

Wildmotors Cup a Endurance Slovakiaring 2016 start 600

 

V rámci kvalifikace mám pocit, že se mi nepovedlo žádné kolo podle představ, ale 7. místo na roštu nebylo úplně špatné – z celkem 48 teamů! To bude paráda = více strojů na trati :). Hned ráno nedotáhnu několikrát rychlost a pocitově se mi zdá řazení nevyzpytatelné, až začínám mít obavu o převodovku. A tak zkusím alespoň doladit řazení. Teprve těsně před závodem zjistím, že se mi přetrhla výztuha řazení integrovaná na botě. Ta se v rámci řazení jednou shrnula, jednou ohnula = bod dotahovaných kvaltů se tak stával pohyblivým a to na jistotě řazení nepřidávalo.

Den utekl jako voda a už je tu čas startu. Motorku mi jde držet na start Michalův otec Ruda.

Motoforza - kapotáže a motopříslušenství pro kotocykly

Karbonové a laminátové kapoty, termofolie, karbonové chrániče motoru, příslušentství

 

!!! START !!!

Přeběhnu, strojově startuji, raději o chvilku později a na jistotu. Vidím, že se start docela povedl. Přede mnou se drží pouze nějaká zelená Kawasaki, ale vedení udrží jen za první horizont. Pak se dostávám do čela a tak přílbě s motivem Františka nedělám ostudu. Dodatečně jsem se dozvěděl, že mi Ruda před startem přepnul omylem klíček ve spínačce o polohu více, toho se lekl a pak s klíčkem trochu „čaroval“. Makáme a daří se.

Wildmotors Cup a Endurance Slovakiaring 2016 start 600 Didier Grams

 

V závodě se nám s Michalem podaří udržet celkově 3. místo až do cíle. Celkové vítězství získal další šestkový team tvořený domácími Slováky od Garo Racing a teprve mezi jejich a náš team se vklínil první team litránků.

Večer se dostane konečně také na posezení a popovídání se známými i dosud neznámými účastníky. Dobře se povídalo s piloty „přerostlých sekaček“ (ER-6, SV650, Tuono) a také tankistou od HZS. Nebylo špatné zavzpomínat na řízení tanku T72 před mnoha lety s klukem, který ten samý stroj řídí nyní. A že to byl – a také stále ještě je – stroj strojů.

Wildmotors Cup a Endurance Slovakiaring 2016 Le Mans start do zavodu endurance

 

Druhý den úterý 21. 6. 2016 a krátké závody Wildmotors Cup

Den druhý se již od počátku, co se týká počasí, povedl nad míru. Už od rána se mi snažila tmavá stěna stanu ogrilovat obličej vyčnívající ze spacáku. Petra s Jirkou dorazivší už během večera mi požádají o „namalování“ stopy naživo v jejich skupině a pořádající Kuba nám to umožní. Při ukazování stopy se prostřídáme a je tak vidět, že i Petruš už tahá slušně za plyn. Pak se opět ve vestě vracím na cílovce do vedení, jenže….díky nižší rychlosti jsem na cílovce řadil jen 5-tku / ale do zatáčky za cílem jsem strojově 3x podřadil a …. z motorky vyrobil před zraky „studentů :D“ vyhazujícího divokého mustanga…který se mnou odskákal mimo ideální stopu a tak, abych udržel tempo, jsem ve výjezdu na plný zátah proletěl také tak trošičku za krajnicí trávou. Což nakonec bylo pro „čtenáře“ přínosem = že to takto také jde (stačí se nepos… nezmatkovat :D). S kamarády jsme měli také v plánu vzájemné vyzkoušení motorek, ale různé technické problémy toto nakonec neumožnily realizovat. Také u mého strojku se během dne vyskytla nutnost drobných oprav a servisu – jako dotáhnout krk řízení – ale jinak strojek drží. A tak se mi o hlavní zábavu postarají opět boty. O polední pauze zjišťuji, že se odlepují pro změnu paty podrážek. Tentokrát mám pocit z kvalifikace poměrně dobrý, ale zase až taková sláva to nebyla. 6. místo na roštu (druhá řada). Během dne už v sousedství úspěšně opravena motorka Lukáše B., který včera havaroval na přední kolo ve stejné zatáčce a stejně jako já loni. Lukáš má sebou šestiletého synka Šimonka, ze kterého se stává postupně mechanik Paar Exelence, když pomáhá tátovi a po otrkání pak také mojí maličkosti.

Wildmotors Cup a Endurance Slovakiaring 2016 Le Mans start do zavodu endurance

 

Přiblížil se čas startu. První je na řadě otevřený závod napříč kubaturami, včetně kategorie twin, stock 300(390) atd..

V první řadě na stojí také náš Lukáš (Brain Racing) a pěkně si to užívá pod slunečníkem, jehož držák má míry 85/55/85! ALE CO TO = CCC, asi se zadíval moc do dekoltu, neboť následně po startu postavil do svíce „také“ přední kolo svého stroječku :D! Pak už nezaváhal, vrátil kolo na zem (a krev zpět do hlavy) a udělal moc pěkný závod i výsledek.

Pak už následuje náš závod kategorie SSP. A už svítí světla …. zhasnutóóó!

Wildmotors Cup a Endurance Slovakiaring 2016 Le Mans start do zavodu endurance

 

!!!START!!!

Opět se mi povedl a letím k první zatáčce na čele pelotonu. Na konci rovinky v závěru akcelerace se přede mne na motor dostávají dva soupeři, a protože si držím klasickou stopu, nacpou se mi v zatáčce na vnitřek ještě další dva (s tím, že mne vytlačí). Prdlačku panáčciíí, já tady s Frantou na hlavě / i v srdci / nebudu jen do počtu – a tak neuhnu ze stopy a tvrdě držím výjezd bez ubrání. Dostávám se tak na druhé místo. V tomto pořadí absolvujeme technickou pasáž, ale za posledním horizontem se přede mne nacpou na motor a brzdy další dva kousciíí. Tak takhle to nepůjde chlapci – říkám si a v dlouhé pravé tahám za plyn, až se mi utrhává zadní grip. Přes to dostávám alespoň jedno místo zpět. Asi 2 kola se snažím otravovat soupeře přede mnou na 2. místě. Tuhle mu tam strčím kolo, tuhle najíždím do zatáčky za 3-tím horizontem vedle něho na brzdách (i když vím, že on je na vnitřku). Prostě znervóznit jej, aby ve stresu udělal chybu. Toto chování má ovšem také svá úskalí, že totiž udělám chybu sám. A to se také stalo, když jsem opět děsil soupeře za 3-tím horizontem (a to, že jsem to přeháněl, mi dalo vědět těsně před třetím v té náročné levotočivé obráceně klopené zatáčce ztráta gripu zadního kola – zatím jen s následkem leknutí). Následně za 3-tím jsem více koukal po soupeři, že jsem přejel brzdný bod. Jsem dlouhý a i když zvládám poměrně dobře průjezd větším obloukem, za výfukem sedící Roman z domácího GAMO Racing tohoto zaváhání ihned využívá. Tlačím se na něho a chci svoji pozici zpět. To se mi daří opět před nájezdem na cílovku. Cílovku letíme s Romanem v podstatě na úrovni vedle sebe a přichází rozhodující okamžik – kdo sáhne první po brzdách / oba stejně …..řadím dolů a….třetí rychlostní stupeň nezaskočí/zůstane falešný neutrál…??!! Nalétávám do zatáčky za cílem bez zařazené rychlosti s odlehčeným motorem! V tu chvíli se mi vybavuje – jak se před lety brácha David mohl zabít 0,5 km od domova, když mu vypadl v pravé rychlé kvalt a s Exupem vletěl do stromu, kdy jej motorka napálivší šikmo čelně do kmene naštěstí odhodila do příkopu.

Wildmotors Cup a Endurance Slovakiaring 2016

 

Jak jsem vletěl do zatáčky, byl jsem si jist, že za tohoto stavu motorku patrně neudržím na trati, ale to neznamená, že ten zápas s motorkou vzdám předem! Vedu stroj do zatáčky nekompromisně tvrdou rukou i koleny a ono to kupodivu vyjde – až jsem překvapen jak lehce a dobře se povedlo tuto „těžkou nepřehlednou situaci“ zvládnout. Proplachtil jsem pravou za cílovkou bez kvaltu jako po kolejích. Vše proběhlo tak strašně rychle, že na výjezdu jsem stále ještě držel vedení naší dvojice před Romanem. Ovšem na výjezdu konečně dorazím rychlostní stupeň z mezistavu nahoru = čtyřka. Ta nemá tah, řadím dolů tři a okolo mne proklouzává Roman. Topím pod kotlem, ale jsem ze situace vypadlého kvaltu rozhozen a dělám chyby. Nežli se uklidním, trvá to celé kolo. Roman se mezitím vzdálí z kontaktní vzdálenosti. Vzdalování pokračuje / zřejmě jsem trochu vyměkl – Roman se následně dostavá postupně do vedeni! Každopádně se snažím stále jet dobře a bez chyb. Následných několik kol do šachovnice již jen kroužím bez kontaktu se soupeři – přede mnou boj o čelo a za mnou nikoho nevidím. Je tu cíl, kdy jsem nakonec viděl šachovnici na 3. místě :D! — Takovéto bezva souboje na ostří přinášejí ty nefalšované závodní zážitky a je lhostejno, zda člověk zrovna drží řídítka koloběžky, nebo nějakého hyper-super sportovního stroje.

To nakonec potvrdí také závěrečný závod holek, kdy moje svěřenkyně Petra F. se sice neudrží dvojice na čele po cely zavod, ale 3. místo nepustí z ruky ani na okamžik!

Wildmotors Cup a Endurance Slovakiaring 2016 Ladies Cup start

Slavnostní vyhlášení se také povede. Docela legrační jsou výsledky kategorie Stock 300, kdy na druhý a třetí stupínek nastupují dva habáni, ale na první nastupuje školák, který, ač o stupínek výše, nedosahuje výšky obou soupeřů :D! Třetí místo v litrech nakonec vybojuje Lukáš, po té, kdy se mu podařilo opravit motorku.

Nejlépe to na závět shrnul jeho synek předškolák Šimonek: „strejdo, Ty jsi dostal stejný pohár jako táta :D!“ Máš úplnou pravdu Šimi, a stejný vybojovala take támhle teta Petra.

Nu a snad nejlepší završení je nakonec pochvala od soupeře – vítěz Roman mi povídá, že jsem byl oříškem a náš souboj označil také ze svého pohledu jako parádní!.

Wildmotors Cup a Endurance Slovakiaring 2016 CBR600RR

 

Zbývá už jen zabalit, rozloučit, umýt a cesta domů. Mě ještě čeká cestou stavit se u Hodonína pro díly na rozestavěný přívěs.