Rozhovor: Radek Lamich o IMRC na Slovakiaringu 2014

Nahlédněte s námi do do průběhu letošního závodu IMRC a MČR na Slovakia prostřednictvím interview s předním jezdcem třídy Sport Production, resp. 125SP Radkem Lamichem.
Foto: Moto-cup.sk, Brain racing
Radek Lamich IMRC Slovakiaring 2014 Aprilia RS125 Brain racing
BR: Radku, nejprve gratuluji k 1. místu v MČR na Slovakiaringu. Naposledy jsme se bavili o nastavování Aprilie a jejím testování při prvním závodě na Slovakiaringu. Pověz, jaké byly dojmy, máš na motorce nějaké nové úpravy?
RL: Prvně bych rád pozdravil čtenáře a nyní již k otázce. Tento první závod jsme měli v našem kalendáři zařazený jako testovací. Nejednalo se pouze o to, abych se rozhýbal po zimě, ale především jsme si po několika letech chtěli vyzkoušet jízdu na jiné než přírodní trati a zároveň s tím otestovat několik novinek – od pneumatik jiného výrobce až po jiné nastavení. Většinu věcí se nám podařilo vyzkoušet, ikdyž bychom potřebovali více času na další práci. Zároveň jsem byl ze začátku na široké trati trochu ztracený.
BR: A jak probíhal vlastní závod?
Na Slovakii jsme jeli jako na neznámý okruh. O to víc nás překvapila překrásná varianta 1, která se jela a která je pro motocykly naší kategorie velice vhodná. Dle mého názoru se jedná o jeden z nejhezčích okruhů – technicky náročný, dost na srdce, ale překrásný. Do závodu jsme provedli významné změny na podvozku, který byl nastaven na přírodní tratě. Z tohoto důvodu nás stála kvalifikace absolutní roztrhání jediných pneumatik. Do závodu jsme gumu pouze otočili a musel jsem být trochu opatrnější v levých zatáčkách, kterých naštěstí na Slovakiaringu moc není. Změny na podvozku se pak ukázaly jako šetrnější k pneumatikám. Start se mi tradičně povedl a posunul jsem se na druhou pozici, nicméně neznalost trati se projevila dříve než jsme odjeli první kolo a pár pozic jsem ztratil. Zkusil jsem se kluků vepředu držet, ale na zabojování na úplném čele závodu to nebylo, takže jsem po pár drobných chybách ztratil kontakt a výsledek už známe. Závod jsem si ale náramně užil, kluci byli lepší, ale příště to může být naopak a my uděláme vše pro to, aby to tak bylo.
BR: Co se podařilo vyladit a s jakým výsledkem? Je zapotřebí ještě další testování?
RL: Určitě je před námi ještě hodně práce, abychom se posunuli i na okruzích na příčky nejvyšší. Pokračovat v testování máme v plánu hned příští víkend 19.-20.4. při Jarní ceně Brna. Vím, že není zcela obvyklé testovat při závodech, ale nám to poskytuje skvělou zpětnou vazbu, když si můžeme porovnávat odstup od nejlepších.
Radek Lamich IMRC Slovakiaring 2014 Aprilia RS125 Brain racing
BR 1. místo v MČR je super a celkově 5. není vůbec k zahození. Co chybělo abys byl na podiu?
RL: Je to hned několik faktorů, na kterých musíme zapracovat – nicméně nebudu se tady vymlouvat na techniku. Myslím, že motorka, která umí vyhrát v Hořicích, tak musí umět vyhrát i jinde – klíčovým prvkem je vždy jezdec. Takže jako nejpodstatnější vidím nutnost najet víc km na okruzích a opět se přizpůsobit jiným profilům a šířkám trati. Je to otázka tak 3-4 závodů a pak uvidíme, kde je úzké hrdlo.
 BR: Kam Tě zavede další závod? Co si od něj slibuješ?
RL: Jak už jsem zmiňoval – dalším závodem je Jarní cena Brna, která se jede již tento víkend a tímto zvu všechny na krásnou podívanou. Konkrétní cíl si nestanovuji, pouze to člověka limituje. Na každé závody odjíždím s chutí vyhrát – ostatně stejně jako dalších 50 borců, kteří tam jsou na trati s námi – na závody nikdo nejezdí prohrávat. Prostě uděláme naprosté maximum a v neděli až zhasnou světla na startu, tak se uvidí, zda to bude stačit na to, abychom nechali ostatní za sebou.
BR: Zaslechl jsem zvěsti o veselém špičkování s dalšími roa racingovými piloty třídy SP125. Chtěl bys něco vzkázat sým soupeřům a kamarádům?RL: Tohle je pouze velmi přátelské popichování, které k závodům tak nějak patří. Myslím, že se tak vzájemně motivujeme k ještě lepším výkonům. Každopádně v naši třídě jsou velmi přátelské vztahy, takže všichni dobře víme, že to je pouze špičkování.
BR: Děkuju za rozhovor a přeju hodně štěstí do dalších závodů!
Radek Lamich IMRC Slovakiaring 2014 Aprilia RS125 Brain racing
Jednodílná kombinéza na míru Radek Lamich IMRC Slovakiaring 2014
 Radek Lamich IMRC Slovakiaring 2014 jednodílná kombinéza na míru