O pohár starosty Prahy 9

V MTB závodě O pohár starosty města Praha 9 si Jiří Chudomel v barvách Brain racing týmu vyjel 4. místo. Přečtěte si dojmy ze závodu očima jezdce v tomto reportu

MTB O pohar starosty Prahy 9

Ahoj příznivci sportu a MTB zvlášť,

jako druhý závod v letošní sezóně 2015 jsem si zvolil závod ze seriálu „O pohár starosty města Prahy 9“. Jedná se o seriál 6-ti závodů typu cross-country v Praze na Jarově ve višňovém sadu.

Pro upřesnění, co to vlastně znamená cross-country? Cross-coutry je olympijská disciplína a jezdí se na horském kole okruhy jako například v cyklokrose.

 

Tato disciplína má z mého pohledu jako asi všechno v životě své výhody a nevýhody. Když začnu těmi výhodami, tak většinou jsou okruhy nedlouhé (pár km) a lze si trať libovolně projet a dopředu na ní trénovat podle potřeby. Na okruhu si závodník může vychytat technické pasáže a vyzkoušet si různé varianty co je nejvýhodnější a nejrychlejší řešení. Další výhodou je bezesporu atraktivita pro fanoušky a diváky. Na klasických závodech MTB závodníci odjedou a vy je pak uvidíte až za pár hodin, když dojíždí do cíle, pokud někde nestojíte a nepřejíždíte na trati závodu. Kdežto na závodech cross country je výhodou, že závodníky vidíte častěji a máte přehled kdo a jak na tom je. Trať je většinou vyřešená blízko u sebe, stačí popojít pár stovek metrů, divák si může libovolně přecházet a vidět co ho zajímá.

A teď k těm nevýhodám. Samozřejmě je to vždy subjektivní. Z mého pohledu se spíš vztahují na jezdce, možná na určitou skupinu jezdců. Já osobně preferuji dlouhou trať než více kratších okruhů. Je to trochu na psychiku, když už nemůžu a vím, že mě ten samý okruh čeká ještě x-krát :o) Na klasickém závodě většinou nevíte co Vás čeká a to je někdy lepší.

V tomto seriálu je krapánek jinak provedeno roztřídění závodníků a závodnic. Není tam klasické rozdělení dle věkových skupin nýbrž dle výkonosti a jsou tam kategorie: Elite, A,B,C,D,E a dětské kategorie.

Zařadili mě do výkonnostní kategorie A. Malinko byla smůla, že kategorie Elite byla zrušena, čili všichni dobří závodníci se posunuli o patro níže do mé kategorie A, tím pádem se moje šance na pódiovém umístění rapidně snížily :o(

V den závodu bylo ráno velmi ošklivé počasí. Nicméně předpověď hlásila v odpoledních hodinách vylepšení, což se naštěstí nakonec vyplnilo. Kategorie A startovala jako poslední v 16 hodin, ale i přesto dopolední ošklivé počasí spousty závodníků odradilo a nakonec se nás na startu v kategorii A sešlo pouze 9 závodníků.

Na višňovce jde trať hned po startu do prudkého kopce, což zpravidla velice rychle a spolehlivě oddělí zrno od plev. Ale jelikož jsou na tomto závodě roztříděni závodníci podle výkonosti, tentokrát se to výrazně neprojevilo.

Start jsem měl tradičně trošku slabší a v nájezdu na okruh jsem byl na 7. místě, což z devíti závodníků nevypadá moc ideálně, ale v jiném závodě by to byl velký úspěch.

Odhad mě však nezklamal, a mezi těmi šesti závodníky přede mnou se našli borci, kteří začátek přepálili a tzv. se zahltili. Závod byl pro kategorii A stanoven na 7 kol. Po odjetém druhém kole jsem se propracoval na 5.místo. Jednoho závodníka jsem předej a jeden závodník mě defekt, takže jsem se posunul i bez vlastního přičinění. Pokračoval jsem v nasazeném tempu a viděl před sebou dalšího závodníka, který začal malinko ztrácet rychlost. Tento borec už se nechtěl dát zadarmo, prostě nechtěl se nechat předjet. Míst kde lze na „bajkrenčském“ okruhu předjíždět je poskrovnu, což pro je postup vpřed lehce suboptimální. Nakonec závodník přede mnou pochopil, že už nemá cenu to prodlužovat a pustil mě před sebe a prohodili jsme si pořadí, já šel na 4.místo. Jestli teď čekáte, že takto jsem se propracovával dál i na medailové pozice, tak Vás musím zklamat :o( První 3 borci na špici už měli vypracovaný slušný náskok, a další posun na vyšší příčky už pro mě nebyl reálný. Krom toho jsem pociťoval mírný úbytek sil. V tuto chvíli začínalo být jasné, že na 3.místo už nedosáhnu. Spíše jsem začínal mít obavu, o udržení těžce vydřeného 4.místa, protože závodník za mnou chytil druhý dech a začal mi šlapat na paty.

Nakonec se mi bramborovou pozici udržet podařilo, což neberu jako nějaký skvělý výsledek, protože ztráta na přední pozice byla vysoká.

Série čítá celkem 6 závodů a cílem je odjet ještě další 4 podniky. No a tím pádem před námi leží 3 šance na lepší umístění, tak držte palce :o)

Jirka

Výsledky závodu o pohár Prahy 9 ZDE

O pohár starosty Prahy 9 - Jiří Chudomel 4. místo

všechny fotky

no images were found