MTB Expedice Ukrajina 2009 – cesta do Karpat a na Krym – 4. díl

 

přejít na 1. díl

přejít na 2. díl

přejít na 3. díl

 

Po probuzení do nádherného slunečního dne snídáme ze společných zásob s rodinou pana lesníka a v zápětí vyrážíme na Goverlu, na kterou je kousek nad zahradou vidět, když není v mracích. Loučíme se s příjemnou rodinkou a pokračujeme.

Brain Racing MTB Expedition Ukraine 2009 - vstupujeme do národního parku

Povinné foto se strážci parku. Nutno uhradit poplatek 10,– Hřiven a lze pokračovat dále.

Tady asfalt končí a dále to vypadá na náročný povrch. Po pár stechmetrech vede totiž cesta korytem vyschlé řeky plným kamenů. Rozhodně to nejde jet. Nebyla to řeka, ale stopy po tajícím sněhu. Na začátku jsem se bál, že to bude mnohem hoší.

 

Brain Racing MTB Expedition Ukraine 2009 - the spring

Pramenitá voda na horách, to je nádhera… vítaná příležitost doplnit zásobu vody, zdarma a mnohem chutněji než v krámě. Především je z toho výborný čaj!

 

Brain Racing MTB Expedition Ukraine 2009 - kryt před deštěm

Bohužel krásný ranní den se změnil v deštivý a mlhavý. Jak jsme stoupali, déšť nepřestával a mlha houstla, jak uvidíte dále.

 

Brain Racing MTB Expedition Ukraine 2009 - stoupali jsme dlouho

naštěstí je cesta na nejvyšší horu Ukrajiny Goverlu sjízdná na kole až do cca 1700 metrů. Potkávali jsme pěší turisty, kteří se vraceli dolů, ale nepředjeli jsme ani jednoho chodce cestou nahoru… že by se nikomu do 2000 metrů v tomhle počasí nechtělo? 🙂

 

Brain Racing MTB Expedition Ukraine 2009 - turistický srub v 1650 metrech

Nakonec jsme dojeli na planinu která začínala v 1600 metrech. Stál zde turistický srub, který už hostil děti z prvního stupně se dvěma učiteli,. Těsně pod srubem jsme potkali tříčlennou českou skupinku, která chtěla kempovat někde dále.

 

Brain Racing MTB Expedition Ukraine 2009 - počasíčko optimální na cykloexpedici

Celý den prší a mlží… takhle to vypadá, když se člověk zastaví a rozhlédne.

 

Brain Racing MTB Expedition Ukraine 2009 - česko ukrajinská gruppa společně stoluje

Nakonec nás bylo ve srubu snad 15. Decka se poskládala dole, kde přecijen bylo teplo od kamen a stěny relativně izolované, rozhodně tam netáhlo. My jsme se rozbalili na půdě. Tam bylo trochu hůř, ale kvalitní vybavení nás podrželo.

 

Kvalitní spací pytel od firmy Pinguin s komfortem do -4°C a extrémem do -11°C se tady ukázal jako zcela optimální varianta. Nádherně jsme se na půdě vyspali.

 

Brain Racing MTB Expedition Ukraine 2009 (53) - ráno bylo mnohem optimističtější

Jednoduchý srub, vybaven pouze lavicemi, stolem a kamny. Ale jakou radost dokáže udělat!

 

Brain Racing MTB Expedition Ukraine 2009 - v pozadí hora Pop Ivan

..tento den se do naší paměti zapsal velice hlubokým písmem. Cesta na Goverlu vypadala slibně a sjízdně. To se však mělo rapidně změnit…

 

…pokračování příště