MTB cyklo expedice Taiwan 2013 – Na kole okolo Taiwanu 4

po překvapivě rychlé jízdě na silnici číslo 9 se objevuje odbočka na kýženou 199. Ta vede na nejjižnější cíp ostrova. Na mapě vypadá úplně normálůně, ale je to uzoučká cesta jako u nás někde na malé vsi mezi baráky. Naštěstí je asfaltovaná. Povrch ale trochu trpí a je zvlněný. Taiwan je známý svými sesuvy půdy. Nejspíš i zde pod silnicí podloží pomalu ubývá a po pár kvalitních deštích, které se tu objevují pravidelně  může dojít k sesuvu i této cesty.

Vegetace okolo silnice už se pro mé oči tváří jako prales. Neprostuoná a plná zvuků divných tvorů, které nevím zda se dají jíst, ani co žerou sami… 🙂

Brain racing MTB Expedice Taiwan 2013 jizni cip ostrova

Jižní cíp ostrova je nádherný, Při zastávce si člověk uvědomí, že tady by spát snad ani nechtěl. Na Taiwanu žijí jedovatí plazi a snad i nějací nehezcí pavouci. Všechno havěť, která se mi nelíbí a hady jsem nikde podávat neviděl. Možná ve je ve mě schováno kus domorodce. Některé druhy fauny prostě opravdu nemám rád. Dokážu si ale představit většinu z nich na talíři. …možná něco podobného, jako když domordci dříve jedli své napřátele. 🙂

Na tomto místě jsem naposledy viděl svůj modrozelený pytel s matrací. Kousek odsud se musel vyklepat. Snad pomůže někomu, kdo ho potřebuje víc než já.

Začíná se povážlivě stmívat a mě na kole chybí pořádné světlo. Led diody sice zajistí, že vás vidí ostatní, ale mají krátký dosvit. Nezbývá, než zpomalit, a sjet skopce velmi opatrně. Po krátké chvíli se zezadu přiblíží auata. Taiwanci, jako téměř všude na světě v orientu jezdí v zatáčkách velmi opatrně a pomalu, Tedy tak pomalu, že se s nimi dá udržet rychlost i na kole. Díky autům totiž je vidět na cestu a doba sjezdu 10 km dlouhého klesání se může zkrátit zlomek času…
Prvotní otázku zda je dobrý nápad hnát se 60 kmh skopce v pochybné viditelnosti bylo nutné upozadit a využít vzduchového pytle, který auto předemnou vytváří. Druhá výhoda jízdy za uatem je, že nabere téměř všechen hmyz. Na konec se ukazuje, že cesta je docela dobrá, a více méně je vidět na zem pokaždé, když auto brzdí. Pro vyhnutí se napískovaným plochám, kterým se je v náklonu radno vyhnout… to stačí.

Brain racing Cyklo Expedice Taiwan 2013 krasne misto k zastaveni

Jelikož mi chybí zelený vak, je nutné hledat si nocleh mezi čtyřmi stěnami. Ale nejprve by to chtělo čaj a možná nějaké jídlo. Prostě v klidu posedět. Jedno takové místo nacházím zde. Jedna vesnička na jihu Taiwanu mě přiměla přibrzdit. To aby bylo možné spatřit příjemný klokál, odkud se line hudba a kde sedí lidi. Ha! ..tam by mohl být čaj a snad i něco k jídlu. A mají krásnou venkovní zahrádku, tady se bude hezky pít čaj.

 

 

Brain racing MTB Expedice Taiwan 2013 krasne misto k zastaveni

Na prvotní dotaz zda mají čaj přichází nesměle negativní odpověď, ale prý počkej. Za chvíli mi mladá slečna přináší kelímek s oslazeným oolongem. Večer je zachráněn… 🙂 Beru kelímek osvěžujícího nápoje a sedám do zahrady. Nádherné místo, lokál uvnitř příjemně šumí a hraje z něj místní hudba.

 

Brain racing MTB Expedice Taiwan 2013 zijici lokal

trochu jsem se rozseděl, objednávám druhý čaj. V průběhu pití se stíhámn seznámit s turistou na scooteru. Chvíli se bavíme anglicky odkud a on že z Čech. Herrgot tak proč se tu bavíme anglicky… Zjišťuji, že kolega cestovatel tady v tomto místě strávil 3 měsíce, že ve vesnici je velmi málo práce, že paní co vypadá na 30 bude brzy 50 a vede mimo jiné místní školu. Že jim tady vybudoval teplou sprchu a pomohl zajistit spoustu dalších věcí. Chlapík spěchá pokračovat na hotel, ale hezky se nám vypráví a tak se rozhovor protahuje až někdy do půlnoci.

Ukazuje se, že Pavel je ohromě zajímavej tejpek. Cestuje po světě už 3 roky. Je mu 44 let, doma v Čechách má úspěšnou běžící firmu. Opravují a prodávají elektroniku. Povídáme si co jsme zažili a kde nám bylo dobře. Pavel si to dělá po svém, cestuje více méně sám. Na Taiwanu se zdržel o maličko déle, ale vizum umožňuje jen 3 měsíce, brzy musí odcestovat.
Bylo to hodně zajímavé setkání, další bonus který mi byl udělen za 3 dny cestování na vlastní pěst.

Brain racing MTB Expedice Taiwan 2013 cajova zahradka

Taiwan je směsicí čísnské a japonské kultury a americké hitec technologie a konzumu. Ty první dvě části jsou z mého pohledu ty lepší. Na Taiwanu najdete nádherná místa, jao třeba toto

Brain racing MTB Velo Expedice Taiwan 2013 Pacifik

Po snídani v evropském stylu, kdy jsem dostal čerstvé koláče z trhu a mlíko, i když sojové… 🙂 ..je nutné vyrazit na cestu. Cílem pro dnešní den je dorazit do Kaoshiungu k Tomášovi, kterému nikdo neřekne jinak než Hugo. Cestou po jižním cípu ostrova se ale otevírají nádherné scenérie, které by byl hřích nevyfotit. Koupání v moři je lákavé, ale všude cedulky ve smyslu zákazu koupání…. nechávám si raději zajít chuť.

 

Brain racing MTB Cyklo Expedice Taiwan 2013 Giant on Pacific

Typický obraz jižního pobřeží Taiwanu

Brain racing MTB Expedice Taiwan 2013 biking

Nedaleko surfařského místa jsou banánovníkové háje, park pro děti a trh s kokosovými ořechy. Zdá se, že nejlepší kokosy jsou ty větší, a pokud možno s nahnědlou slupkou, snad zralejší. Ty zelené jsou jistě velmi osvěžující, ale jaksi bez chuti. Z jednoho většího kokosu ale dostanete až litr a půl kokosové šťávy. Jen vybrat ten správný.

 

Brain racing MTB Expedice Taiwan 2013 pacific view

Dívky na Taiwanu jsou úplně jiné než u nás. 🙂