8 hodin le Most – nejdelší Endurance sezóny 2013 v Čechách

Letošní zimu přišel nový pilot HKT racing Martin Mrugala s nápadem uspořádat pořádný závod endurance s vysokou českou účastí, dostupný i začínajícím jezdcům. Myšlenka bvyla především česká organizace primárně pro české jezdce. A skutečně jsme byli nejspíš jedinýým týmem, který porušil českou hegemonii. Náš Julian je samozřejmě Němec jako řemen.

Z naší strany se za posledních 7 týdnů jednalo již o 6. akci.  Jen v samotném květnu jel tým Brainracing.eu celkem
4 závody. Na 8hodinovce v Mostě to bylo znát, organizační tým byl mírně řečeno již trochu unaven. Na automodrom do Mostu jsme bohužel dorazili velice pozdě, a s motocykly na suchých gumách. To se bohužel podepsalo na kvalifikaci, kde jsme stáli na milosrdném předposledním místě.
Ale čekalo nás 8 hodin endurance a tak nás nějaké postavení na startu nemohlo rozhodit.

Již ráno nás probudil dotěrný déšť bubnující nepřetržitě a neodbytně do střechy. Snažili jsme se ho ignorovat, ale nakonec bylo nutné do toho marastu nastoupit. Vyhnali jsme Vašíka mechanika, který začal přezouvat Kawasaki a Yamahu s tím, že Honda zůstane na suchých. Předpověď slibovala, že během dopoledních hodin déšť ustane a bude do odpoledne sucho. Mokré gumy s ubývající voudou na asfaltu povážlivě ubývají, a na suchu se také může stát, že se po 5 rychlejších kolech vrátíte do boxu s holýma gumama ze kterých lezou kordy.

Do závodu tedy startoval Julian s Jardovou pomocí, protože tradiční startovací asistent mechanik Vašik měl pné ruce práce s přezouváním Yamahy na mokré.

8 hodin Le Most Start Brainracing Kawasaki ZX10R

8 hodin Le Most Start Brainracing Kawasaki ZX10R

Kawasaki narozdíl od Hondy chytá okamžitě. Julian trefil perfektní start, bohužel se nechal zavřít na venkovní straně, ale důležité bylo dojet a užít si ježdění v náročných podmínkách. Julian tedy dobře odstartoval a v závodě se pomalu posouval dopředu. Za ním střídal Tomys na Yamaze R1, pak znovu Julian a zase Tomys, protože Honda zůstala jako záloha na suchých. Díky tomu ale vyráží do páté výměny a naše časy šly proti ostatním ještě na mokrých krásně dolů.
Uprostřed závodu zhruba 5 hodin nepršelo a trať dokkonce kompletně oschla. Teplota vzduchu sice byla po obědě jen mírně nad 10°C ale suchá trať byla velmi příjemnou změnou. Původní plán byl výměny po 30 minutách. Tenhle plán má ale smysl při konstantních podmínkách, jakmile se musí taktizovat a průběžně měnit obutí ze suchých na morké a zpět, celý harmonogram je nabouraný. Má to ale i své výhody, protože za sucha motorky potřebují cca 10 litrů paliva na 30 minut. tedy 160 litrů paliva v optimálních suchých podmíckách. My však spotřebovali méně než 110 litrů. Díky tomu si Julian i Tomys mohli užívat na trati i téměř 50 minut.

Na poslední 2 hodiny, zcela přesně podle předpovědi meteorologů se na trať opět začala valit voda. Od pěti do půl sedmé se závodilo se stojící vodou na trati. Je to extrémně zajímavá zkušenost. Přidávat plyn v náklonu pod boxovkou na pětkuve 170 kmh podle GPS… Julianův tachometr ukazoval dokonce až 190 kmh, zatímco za sucha tam jezdí i 230 kmh, kolik tam asi musejí mít jezdci s top časy…?

8 hodin le most was a wet race

8 hodin le most was a wet race

 

Během závodu se několikrát oběvil safety car, mnoho týmů utrpělo pády, nevyhnul se ani velmi zkušeným endurance specialistům z HKT racing. Martin Mrugala, organizátor závodu, bohužel padul krátce po startu a jelikož poškodil řazení na pravé straně jeho Kawasaki ZX10R, umístění týmu HKT racing bylo zcela netradičně vzadu. Ale i to jsou motocyklové závody, jak se říká: „..that’s racing..“

V sedm hodin byl závod po neskutečně rychle uplynulých 8 hodinách ukončen, všichni jezdci odmávnuti šachovnicovým praporkem a krátce na to následovalo vyhlášení vítězů.

V kategorii Superbike si pro první místo dojel tým Dafit racing, druzí byli racetrack a třetí R1 racing team. Gratulujeme rychlíkům.

Gratulaci si ale zaslouží úplně všechyn týmy, které se osmihodinovky zúčastnily!
Za tým Brain racing je třeba říct, že jsme si nádherně užili světa a osmihodinovka je hodně zajímavý závod. Další závod již bude v Brně 22.6.2013 na German Endurance Cup a Czech Endruance Championship.

Po závodě v Mostě se ještě podařilo nafotit krásné obrázky s modelkou Aničkou v týmových šatech a v nových týmových kombinézách od MBW. Brain racing přechází na jednotné jednodílné kombinézy od MBW. Důvod je velice prozaický, kombinézy optimálně spojují všechny naše požadavky. Těmi jsou kvalita, servis – ano jihočeští MBW sídlící v Hluboké nad Vltavou jsou schopni jednodílné kombinézy upravit na míru, vyrobit našít pro nás loga, nebo jmenovky. A v neposlední řadě sedí také kvalita, cena a design.

8 hodin le Most - nejdelší Endurance sezóny 2013 v Čechách

8 hodin le Most – nejdelší Endurance sezóny 2013 v Čechách

8 hodin le Most - MBW kombinézy pro tým brainracing eu

8 hodin le Most – MBW kombinézy pro tým brainracing eu nadělaly spoustu radosti

 

8 hodin le Most - MBW kombinézy pro tým brainracing eu nadělaly spoustu radosti

8 hodin le Most – MBW kombinézy pro tým brainracing eu nadělaly spoustu radosti

 

8 hodin le Most - jednodílná kombinéza MBW T3 řady Lime - modelka Anička

8 hodin le Most – jednodílná kombinéza MBW T3 řady Lime – modelka Anička

 

8 hodin le Most - padací protektory Rutan Performance modelka Anička

8 hodin le Most – padací protektory Rutan Performance modelka Anička

 

no images were found