4. závod CEC 2012 Oschersleben

Motorsportarena Oschersleben je moderní okruh, velice odlišný od závodních okruhů v českých luzích a hájích. Tým Brain racing sem zavítal zcela poprvé, nikdo z jezdců zde dosud nejezdil. O to silnější radostné očekávání co domácí okruh našich přátel v říši nabídne. První dojmy byly více než rozporuplné, ale po odjetí prvního balíku kol jsme mu začali přicházet na chuť. Nakonec jsme si ho velmi oblíbili.

BrainRacing.eu Lausitzring Czech endurance Cup 2012

BrainRacing.eu Lausitzring Czech endurance Cup 2012

Nefungující organizace a zároveň nepřítomnost ze strany českého pořadatele byl první dojem po vystoupení z auta. Na trať se tedy o den dříve již nedostaneme. To znamená start do závodu komplet naslepo, pouze s 20 minutovkou na rozkoukání a kvalifikací, kterou jsme si rozdělili napůl, abychom obavu z neznáma částečně rozptýlili.
Večer stíháme okruh alespoň projít pěšky. Pocity více než rozporuplné. Ráno krásné počasí a na trať vyjíždíme za krásného slunečního dopoledne. Osaháváme trať, kvalifikace nás umísťuje velice dozadu na startu, ale nevadí, přijeli jsme sbírat zkušenosti a učit se.

Tradičně startuji a rozjíždím závod. Při ranní rundě jsem se stihl rozkoukat a pomalu se snažím chápat jednotlivé zatáčky a zrychlovat v nich. Krásně se taháme, myslím, že s Jakubem z Best4racingu na jeho Kawasaki ZX10-R jede mu trochu lépe něž moje Honda, ale na rovince se mu vždycky vzepne na záda, což mi umožní se ho držet. Honda je hodná, na záda se staví snad jedině náhodou, za to jí chybějí nějaké ty koníky. Na endurance se mi to nechce řešit, moje rezervy jsou jinde než ve výkonu. Máme na dílně kompletní kabeláž s řídicí jednotkou HRC. Ta by umožnila ca. 1000 otáček navíc a nějaký osel by přibyl do stáda, zatím však nevidím důvod a ponechávám motor v sérii kvůli životnosti. Po 40 minutách mě volají do boxu a předávám Petrovi, jehož pověstná spolehlivost se ukáže jako klíčová. Naštěstí to ještě neví. Petr najíždí do druhé výměny, a stabilně odjíždí svoji porci 40 minut, než ho odvolají, abych mohl střídat. V boxu zjišťuji, že jsem zajel 1:41.5 a Jakub má nejlepší čas 1.41.9, tak mám dobrý pocit.
Jezdíme naše tradiční schema, každý pilot 40 minut na trati, pak výměna. Petr je zpět, Vašik mechanik přehodí transpondér a vyrážím na trať. Ve druhé rundě se naopak taháme s klukama z Elitu, chvíli se ho držím, ale po několika kolech se snad zapomněl na brzdách, do toho mu Němci zavřou jeho stopu a on se tam nějakým ufoidním způsobem procpe a všechny předjede. Jen čumím na drát, dumám jak to udělal a jak je možný že z toh nespadnul a jak obrovský rezervy v gripu tedy ještě musíme mít. Zatímco přemýšlím je Eliťák téměř z dohledu a tak se přes ty pomalejší Němce musím prokousávat sám, pro změnu klasickým nekonfliktním způsobem. Do konce mojí druhé rundy už se nic zvláštního nestane, v klidu předávám Petrovi a odcházím se protáhnout a zkontrolovat časy.
Vracím se do boxu s úsměvem, podařilo se ještě trochu zrychlit na 1:40.9.  Žádná sláva, ale naděje, že se to ještě podaří sklepnout ožívá.

Dobíhá Petrův čas , Kamilka ho odvolává, Vašik mění transpik a vyrážím do předposlední rundy. Nic zvláštního se neděje, jízda se stala jednotvárná, jen kroužím a přistihnu se, že mi v endurance tempu na okruhu utíkají myšlenky od řidítek úplně jinam. Snažím se burcovat koncentraci a jet konzistentně dál, udržet se v sedle. Bohužel snad v sedmém, nebo osmém kole jsem se zapomněl na brzdách před postem traťáků číslo 12. Díky tomu netrefuji nájezd do zdejší šikany a do druhe levé se nevejdu a posílám to do trávy. Snažím se ještě na asfaltu jít tvrdě na brzdy a zbrzdit každý kilometr, abych na trávě byl co nejpomalejší a mohl se vrátit na trať.  Bohužel jsem moto měl málo narovnané a v náklonu podkluzuje přední kolo, což mi umožňuje ulehnout do trávy na hned za asfaltem, tedy motorka jde do pádu ještě na trati.
Následuje klasické sbírání, motorka odšalovaná, sem tam neco chybí utrženo, musím sanitkou do medicentra. Traťák naštěstí slibuje že vrátí transpondér do boxu. Ale až když jim oznamuji, že na medicentr dojdu přes box, že musím bezpodmíněčně doručit transpik, abychom pokračovali.

Petr pak může dojet prodlouženou jízdou do cíle a díky problémům Best4racingu jsme udrželi 3. místo z Čechů.

Obrovská radost, zároveň bolesti… příští závod Pannonia…

no images were found